Poradnik: identyfikacja i zwalczanie pluskiew

Pluskwy: słowo, które może wywołać spustoszenie psychiczne u większości ludzi. Chociaż pluskwy zostały prawie wytępione w rozwiniętym świecie w latach pięćdziesiątych, te małe pasożytnicze owady dokonały ogromnego comebacku w ostatnich latach. 

Pluskwy można znaleźć prawie wszędzie, gdzie ludzie mieszkają: domy jednorodzinne, mieszkania, apartamenty, hotele i motele. Ponadto coraz częściej pojawiają się przypadki inwazji pluskiew w miejscach, takich jak sklepy detaliczne, kina, transport publiczny i restauracje. Stworzyliśmy przewodnik, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące pluskiew. Ten zasób zapewni również wskazówki, jeśli masz infestację.

Podstawowe pytania dotyczące pluskiew

Czym są pluskwy?

Pluskwy pospolite, Cimex lectularius, są owadami żywiącymi się krwią z rodziny cimicidae. Są tymczasowymi pasożytami zewnętrznymi, co oznacza, że ​​żyją na zewnątrz swoich żywicieli i spędzają czas między posiłkami z krwi, chowając się w pobliskich pęknięciach i szczelinach. Mają nakłuwające i ssące aparaty gębowe do karmienia, a zarówno samce, jak i samice na wszystkich etapach życia żywią się wyłącznie krwią. Ich preferowanym gospodarzem są ludzie, choć będą żywić się innymi kręgowcami.

Jakiego koloru są pluskwy?

Ich kolor będzie się różnić w zależności od etapu życia, a także od ostatniego karmienia. Nimfy pluskiew we wczesnym stadium są przezroczyste lub w kolorze słomkowym, ale mają szkarłatny środek, jeśli niedawno się pożywiły. W miarę starzenia się pluskwy ciemnieją. Dorosłe pluskwy mają barwę mahoniowo-brązową lub ciemniejszą czerwień, jeśli trawią mączkę z krwi.

Czy istnieją inne owady, które wyglądają jak pluskwy?

 • Wyszkolony specjalista może powiedzieć, czy masz pluskwy, czy coś innego, ale przeciętnej osobie jest to dość trudne. Istnieje kilka owadów i bliskich krewnych, które mogą przypominać pluskwy, w tym:
 • Chrząszcze ziemne
 • Chrząszcze dywanowe
 • Kleszcze
 • Pluskwy nietoperzy — badanie pod mikroskopem jest wymagane, aby dokładnie określić różnicę między pluskwami ​​domowymi a pluskwami ​​nietoperza. Pluskwiaki nietoperzy rozwijają się w koloniach nietoperzy i często, bez ich wiedzy, właściciele domów mogą mieć kolonię nietoperzy rezydującą gdzieś w strukturze. Te robaki mogą wchodzić do pomieszczeń mieszkalnych w poszukiwaniu gospodarza i często można je znaleźć na strychach lub korytarzach na górze. Chociaż mogą gryźć ludzi, nietoperze nie mogą przetrwać i rozmnażać się pod nieobecność nietoperzy.

Jak duże są pluskwy?

Dorosłe pluskwy są wielkości ziarenka jabłka i mierzą około 5 mm długości. Te na wcześniejszych etapach życia są znacznie mniejsze. Jaja pluskiew mają 1 mm długości, czyli około połowy wielkości ziarna ryżu. Świeżo wyklute nimfy są wielkości główki od szpilki – wyglądają jak maleńki „ruchomy pieg”. Gdy nimfy linieją i rosną, stają się łatwiejsze do zauważenia.

Gdzie kryją się pluskwy?

 • Pluskwy można znaleźć wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają nieruchomi przez dłuższy czas. Najczęstszym z tych miejsc jest twoje łóżko, od którego pluskwy biorą swoją nazwę. Pluskwy wolą być jak najbliżej źródła pożywienia dla ludzi i często znajdują się w następujących miejscach lub w ich pobliżu:
  • Łóżka – w tym materace sprężynowe, materace, zagłówki, pokrowce na materace
  • Kanapy – w tym poduszki i poduszki
  • Rozkładane krzesła
  • Wszelkie inne obszary, w których ludzie prowadzą siedzący tryb życia przez długi czas

W miarę jak infestacje stają się większe, pluskwy mają tendencję do rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu i mogą znaleźć się w nietypowych miejscach, takich jak listwy przypodłogowe, zasłony, sufity, gniazdka elektryczne i za obrazami.

pies siedzący na kanapie

Skąd pochodzą pluskwy?

Pluskwy istnieją od tysięcy lat. Wielu ekspertów uważa, że ​​pluskwy wyewoluowały z pluskiew nietoperzy, kiedy mieszkańcy jaskini po raz pierwszy zaczęli osiedlać się w tych samych jaskiniach, co nietoperze. Uważają, że pluskwy przeszły z żywienia się krwią nietoperzy i ptaków na żerowanie na ludziach.

Jeśli chodzi o to, jak trafiły do ​​ciebie, pluskwy mogą wpełznąć do twojego bagażu lub innych rzeczy i złapać przejażdżkę do twojej rezydencji. Mogą również złożyć jaja na twoich rzeczach i wrócić do swojej kryjówki, pozostawiając po sobie przyszłe pokolenie, które pojawi się w nowym miejscu. Możesz zebrać te małe stworzenia z dowolnego zainfekowanego obszaru lub od każdego, kto nosi przedmioty, które również znajdowały się na obszarach z plagą.

Budynki mieszkalne i kondominia doprowadziły do ​​ekspansji niektórych populacji pluskiew. W budynkach wielorodzinnych, takich jak te, pluskwy mogą wypełzać z jednego mieszkania, korytarzem do innego mieszkania. Mogą również podróżować w obrębie murów.

Jak długo żyją pluskwy?

Pluskwy żyją średnio około 10 miesięcy. Mogą przetrwać od tygodni do kilku miesięcy bez karmienia, w zależności od etapu życia i warunków otoczenia.

Gdzie znajdziesz pluskwy?

Pluskwy można znaleźć wszędzie , gdzie mieszkają ludzie, od domów i miejsc prowadzenia działalności po transport publiczny. Niektóre przykłady obejmują pokoje hotelowe, sale szpitalne , apartamenty, domy jednorodzinne, kondominia, domy starców, kina, biurowce i statki wycieczkowe, żeby wymienić tylko kilka. Występują na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i nierozwiniętych. Pluskwy muszą żyć blisko swoich ludzkich żywicieli i dlatego znajdują się w konstrukcjach stworzonych przez człowieka i nigdy nie żyją na wolności.

Co przyciąga pluskwy?

Pluskwy są najbardziej przyciągane przez ludzi w porównaniu do wszystkich innych potencjalnych żywicieli kręgowców. Pluskwy wykorzystują wiele wskazówek do wykrywania ludzi, w tym:

 • Ciepło ciała
 • Dwutlenek węgla
 • Ludzkie zapachy
 • Zabarwienie

Jak wykrywać pluskwy?

Istnieje kilka sposobów wykrywania pluskiew, ale dla przeciętnej osoby pluskwy mogą być bardzo trudne do znalezienia.

 • Ugryzienia – Ukąszenia nie są dobrym wskaźnikiem dla pluskiew, ponieważ nie każdy reaguje w ten sam sposób na ugryzienie przez pluskwę. U niektórych osób nie wystąpi żadna reakcja, podczas gdy u innych pojawią się swędzące czerwone pręgi. Ponadto prawie niemożliwe jest odróżnienie ugryzienia przez pluskwę domową od ukąszenia innych owadów, takich jak komary.
 • Plamienie kału – Trawione plamy krwi pojawiają się jako małe czarne kropki na materacach, sprężynach i pościeli. Na twardszych powierzchniach odchody pluskiew wysychają i bardziej zbrylają się. Plamy kałowe zwykle znajdują się w miejscach, w których pluskwy lubią się chować — wzdłuż szwów lub pod metkami materacy i sprężyn skrzynkowych.
 • Żywe pluskwy — pluskwy chowają się w miejscach, takich jak szwy lub metki materacy i sprężyn skrzynkowych, otwory na śruby w połączeniach wezgłowia, wzdłuż ram łóżka oraz w innych pobliskich pęknięciach lub szczelinach. Obszary te mogą również obejmować szafkę nocną lub obraz wiszący nad łóżkiem.
 • Rzucaj skórki – Ponieważ pluskwy linieją przed każdym etapem życia, często znajdziesz ich rzucane skórki w obszarach, w których występuje plaga. Oblane skórki mają kolor od brązowego do brązowego i wyglądają jak małe „muszle owadów”.

Nasi specjaliści są przeszkoleni w poszukiwaniu oznak pluskiew i wykryją je, przeprowadzając dokładną inspekcję przy pomocy jasnej latarki. Innym sposobem na wykrycie inwazji jest użycie specjalnie wyszkolonych psów ds. pluskiew . Te psy są wyszkolone w wykrywaniu zapachu żywych pluskiew i ich jaj, nawet przy niskich poziomach.

pluskwa, pies

Nowszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez specjalistów od zwalczania szkodników do wykrywania pluskiew domowych są aktywne monitory pluskiew. Atraktant na bazie chemicznej jest umieszczony w specjalnie zaprojektowanym urządzeniu, które zwabi i schwyta te szkodniki.

Co robią pluskwy?

Pluskwy żywią się wyłącznie krwią kręgowców, a ich preferowanym żywicielem są ludzie. Aby pluskwy osiągnęły każdy etap życia i rozmnażały się, potrzebna jest mączka z krwi. Kiedy gospodarze są obecni, a posiłki z krwi są łatwo dostępne, pluskwy rozwijają się szybko, a infestacje szybko postępują i stają się niemożliwe do opanowania.

Jak rozmnażają się pluskwy?

Mają ciekawą formę rozmnażania zwaną traumatycznym zapłodnieniem. Samce pluskiew wykorzystują swój narząd kopulacyjny do nakłucia ściany ciała samicy i wstrzyknięcia nasienia bezpośrednio do wyspecjalizowanego narządu.

Po udanym kryciu samice pluskiew zazwyczaj składają około pięciu do siedmiu jaj tygodniowo. Jedna samica składa w ciągu swojego życia od 200 do 500 jaj.

Dlaczego dostajesz pluskwy?

Pluskwy są zwykle przynoszone do domu przypadkowo na bagażu, plecaku, używanym materacu lub używanym meblu. Znajdują się one w hotelach czterogwiazdkowych, jak i w tanich motelach oraz w każdym domu, bez względu na rasę, pochodzenie etniczne czy kulturę jego mieszkańców. Pluskwy również nie dyskryminują tych, którzy są czyści, a tych, którzy potrzebują prysznica.

Brudny lub zagracony dom nie ma nic wspólnego z atrakcją pluskiew. Jednak pokoje z dużym bałaganem mogą zapewnić więcej miejsc, w których mogą się ukryć pluskwy, co utrudnia ich usunięcie.

mężczyzna siedzący na łóżku w zabałaganionym pokoju w akademiku

Jak pluskwy rozprzestrzeniają się lub podróżują?

Pluskwy są bardzo skutecznymi i wydajnymi podróżnikami. Nie latają, nie skaczą ani nie chcą żyć na ludziach. Pluskwy jeżdżą autostopem na rzeczach osobistych, takich jak bagaż lub plecaki, lub w przedmiotach, takich jak używane meble, i są przewożone przez ludzi do nowych miejsc, w których mogą następnie zaatakować.

Gdy pluskwy zaatakują obszar, mogą następnie rozprzestrzenić się lokalnie i zaatakować sąsiednie pokoje (w domach i hotelach) lub inne jednostki (w budynkach mieszkalnych). Robią to, czołgając się do otworów, takich jak otwory wentylacyjne, przewody elektryczne sąsiednich ścian, a nawet pod drzwiami do korytarzy.

Jak pluskwy przenoszą się z jednej osoby na drugą?

Przenoszą się na przedmioty osobiste z bliskiej odległości. Osoba może przewozić pluskwy na zarażonym przedmiocie, takim jak plecak, torebka lub bagaż. Po postawieniu pluskwy pozostawią te przedmioty w poszukiwaniu mączki z krwi i mogą wspiąć się na inne przedmioty. Pluskwy można również przenosić poprzez zakup używanych, zarażonych mebli i materacy.

Dlaczego pluskwy wydają się gryźć niektórych ludzi, a innych nie?

Pluskwy mogą gryźć, ale jeśli dana osoba nie reaguje, może o tym nie wiedzieć. Zależy to również od tego, gdzie infekują pluskwy. Na przykład dwie osoby mogą leżeć w łóżku, ale jeśli skupisko pluskiew znajduje się bliżej jednej osoby, może to spowodować, że ta osoba zostanie ugryziona bardziej niż druga. Z biegiem czasu, gdy pluskwy rozmnażają się, a poziom infestacji wzrasta, druga osoba najprawdopodobniej również zostanie ugryziona.

kobieta podniosła koszulę, aby odsłonić ukąszenia pluskiew

Jak szybko poruszają się pluskwy?

Pluskwy mogą poruszać się dość szybko, a dorośli czołgają się do 1,5 metra w około minutę.

Kiedy pluskwy są najbardziej aktywne?

Pluskwy są zwykle najbardziej aktywne w nocy. Wolą karmić, gdy śpisz i jest mniej prawdopodobne, że się poruszą lub obudzą w wyniku karmienia. Jednak pluskwy dostosują się, aby skorzystać ze źródła pożywienia. Jeśli pracujesz w nocy i jesteś w domu w ciągu dnia, mogą żywić się tobą w ciągu dnia, gdy śpisz.

Jak pachną pluskwy?

Niektórzy opisują pluskwy jako pachnące kolendrą lub kolendrą o różnej intensywności – w zależności od stopnia zarażenia. Kiedy poziom inwazji jest niski, zazwyczaj nie ma zapachu. Specjalnie wyszkolone psy wykrywające pluskwy mogą wykrywać zapachy pluskwy w małych infestacjach nawet jednej lub dwóch pluskiew.

W jakich porach roku pluskwy są najbardziej aktywne?

Pluskwy nie nadążają za żadnym sezonem. Jednak specjaliści od zwalczania szkodników zwykle wykonują więcej usług związanych z pluskwami ​​​​w lecie i wczesną jesienią. Wydaje się to korelować ze sposobem, w jaki podróżujemy jako społeczeństwo, spędzając wakacje latem i wczesną jesienią. Podróżni zbierają pluskwy, przynoszą je do domu i może minąć miesiąc lub dłużej, zanim zorientują się, że mają teraz plagę. 

Pluskwy nie zapadają w stan hibernacji, a ponieważ zazwyczaj żyją w środowiskach o kontrolowanej temperaturze, mogą pojawiać się w miesiącach zimowych .

Czy pluskwy szkodzą ludziom?

Pluskwy nie przenoszą chorób. Medyczne znaczenie pluskiew (oprócz tego, że żywią się ludzką krwią) wiąże się z wtórnymi infekcjami w miejscach ugryzień z powodu drapania otwartych ugryzień. Najbardziej problematyczne skutki uboczne ugryzień pluskiew są prawdopodobnie psychologiczne. Doświadczenie inwazji pluskiew może być bardzo emocjonalnym i bardzo stresującym doświadczeniem.

Historia pluskiew

Dlaczego pluskwy wracają?

Nowsze zabiegi chemiczne nie okazały się tak skuteczne, jak te stosowane w przeszłości. Przed 1950 rokiem intensywnie używano substancji chemicznej znanej jako DDT. DDT był bardzo skutecznym materiałem, jednak miał negatywny wpływ na środowisko i zaprzestano jego stosowania. 

Zmieniły się również metody zwalczania szkodników. W przeszłości specjaliści od zwalczania szkodników byli bardzo liberalni w stosowaniu środków owadobójczych. Obecni technicy są bardziej ostrożni w swoich aplikacjach, a większość zabiegów składa się z niewielkiej ilości bezpieczniejszych i bardziej przyjaznych dla środowiska produktów. Ponadto rosnące przepisy dotyczące stosowania pestycydów nakładają surowe ograniczenia na ilość i miejsca, w których można stosować insektycydy. 

Niektóre pluskwy wykształciły odporność na nowoczesne zabiegi chemiczne. Ponadto oczekuje się, że bardzo niewiele nowszych chemikaliów wejdzie na rynek ze względu na wysokie standardy bezpieczeństwa w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. 

Zwiększona liczba podróży międzynarodowych do i z odległych części świata prawdopodobnie przyczynia się do odrodzenia pluskiew na całym świecie. W wielu częściach świata pluskwy zawsze stanowiły problem, a podróżni przebywający w obszarach podatnych na pluskwy mogą przywozić je do domu w bagażu.

Pytania dotyczące ugryzienia przez pluskiew

Jak gryzą pluskwy?

Pluskwy mają narządy gębowe przypominające dziób (trąba), które są specjalnie zaprojektowane do cięcia skóry i ssania krwi. Trąbka jest trzymana pod pluskwa, gdy nie jest używana. 

Kiedy pluskwy żerują, trąbka jest umieszczana pod odpowiednim kątem do skóry, a pluskwy kołyszą się w przód iw tył podczas wkładania. Po dostaniu się do skóry, nacinane części trąbki przesuwają się przez tkanki, aż do znalezienia odpowiedniego naczynia krwionośnego, a następnie krew jest zasysana. Ciśnienie krwi w naczyniu służy do przenoszenia krwi do owada. 

Pluskwa puchnie, gdy wypełnia się krwią, a karmienie może trwać od 5 do 15 minut. Podobnie jak u komarów , gdy pluskwa domowa ugryzie, uwalnia antykoagulanty i związki znieczulające, które utrzymują swobodny przepływ krwi i sprawiają, że ugryzienie jest praktycznie bezbolesne. Pluskwy po nakarmieniu szybko wrócą do swojej kryjówki, gdzie przez kilka dni trawią mączkę z krwi. 

Pluskwy są wrażliwe na zakłócenia i usuwają trąbkę, aby przerwać karmienie, jeśli źródło pożywienia się poruszy lub stanie się niespokojne. Po osiedleniu się pluskwy ponownie włożą trąbkę i zaczną ponownie karmić. To zachowanie może czasami wyjaśniać wielokrotne ugryzienia w tej samej lub w pobliżu lokalizacji.

Jakie jest lekarstwo na ukąszenia pluskiew?

Ukąszenia pluskiew mogą powodować swędzenie i stan zapalny, ale generalnie nie wymagają pomocy medycznej. Jeśli martwisz się lub myślisz, że masz jakąkolwiek reakcję, skontaktuj się z lekarzem.

mężczyzna drapiący ukąszenie owada w ramię

Czy ukąszenia pluskiew mogą być niebezpieczne?

W chwili obecnej nigdy nie udowodniono, że pluskwy przenoszą jakikolwiek organizm chorobowy na ludzi. Badania są zawsze prowadzone i może się to zmienić w przyszłości.

Pytania kontrolne pluskiew

Jak na stałe pozbyć się pluskiew?

Chociaż można wyeliminować plagę pluskiew, nie ma sposobu, aby zapobiec przyszłym inwazjom ze względu na sposób, w jaki pluskwy są wprowadzane do ludzkich struktur. Kluczem do zapobiegania przyszłym plagom jest edukacja. Dowiedz się, jak podróżują pluskwy i jak je masz, a następnie zmień to zachowanie , aby upewnić się, że nie dostaniesz ich ponownie. Ponadto bądź czujny na pluskwy i regularnie sprawdzaj swoje łóżko lub inne zagrożone obszary. Im wcześniej wykryjesz plagę, tym łatwiej będzie się jej pozbyć. 

Istnieje wiele metod leczenia pluskiew , które można wykorzystać do zwalczania inwazji pluskiew, ale żadne z nich nie powstrzyma cię przed przywiezieniem ich do domu w przyszłości. Niektóre zabiegi na pluskwy obejmują:

 • Insektycydy 
 • Zamgławianie
 • Obróbka cieplna

Jak profesjonaliści pozbywają się pluskiew?

Ekspert w usuwaniu pluskiew może skorzystać z różnych metod leczenia. Nasi technicy DDD od zwalczania szkodników mają różne metody wykrywania i usuwania pluskiew. Twój ekspert od zwalczania szkodników pluskiew będzie z Tobą współpracować, aby określić, które opcje będą najlepsze w każdej sytuacji.

Technik ehrlicha sprawdzający łóżko pod kątem pluskiew

Jakie jest najskuteczniejsze leczenie pluskiew?

Wszystko zależy od sytuacji. Zastosowanie obróbki cieplnej w połączeniu z niektórymi zastosowaniami chemicznymi okazało się bardzo skuteczne. Jednak konwencjonalne leczenie za pomocą zabiegów chemicznych może również wyeliminować infestacje.

Kiedy należy zadzwonić do specjalisty?

Nie zwlekaj z telefonem do specjalisty, jeśli podejrzewasz, że masz pluskwy. Samodzielne zwalczanie pluskiew rzadko jest skuteczne i może pogorszyć problem.

Dlaczego tak trudno się pozbyć pluskiew?

Nie chodzi o to, że pluskwy są trudne do zabicia, ale o to, że są ekspertami w ukrywaniu. Jeśli przegapisz tylko jeden obszar z kilkoma pluskwami, infestacja może się cofnąć. Dodatkowo jaja pluskiew są odporne na większość chemikaliów. Dlatego wymagane są wielokrotne zabiegi, aby upewnić się, że wszystkie jaja wykluły się, a nimfy zostały poddane leczeniu.

Jak naturalnie pozbyć się pluskiew?

Na rynku nie ma skutecznych naturalnych metod usuwania pluskiew. Jeśli szukasz opcji bardziej przyjaznej dla środowiska, najlepszym rozwiązaniem może być obróbka cieplna. Chociaż obróbka cieplna jest zwykle wykonywana w połączeniu z obróbką chemiczną, można ją również stosować jako samodzielną obróbkę.

Jak wykryć pluskwy w pokoju hotelowym?

Możesz przeprowadzić pełną inspekcję w swoim pokoju hotelowym , szukając pluskiew, oddanych skórek i plam kałowych, sprawdzając: 

 • Materac – w tym narożniki, pokrowiec na materac, koce i prześcieradła 
 • Sprężyna pudełkowa – w tym szwy, falbany i przymocowana rama łóżka lub nogi 
 • Zagłówek i zasłony ścienne nad łóżkiem – wezgłowia można czasem zdjąć ze ściany i można je obejrzeć. Sprawdź za wieszakami ściennymi, zwłaszcza wokół krawędzi ramy.
 • Wszystkie dostępne obszary wokół łóżka – w tym szafka nocna i wszelkie znajdujące się na niej przedmioty, takie jak zegar i podstawy lamp.

Pytania dotyczące zapobiegania pluskwom

Jak uniknąć pluskiew podczas podróży?

Aby zapobiec inwazji pluskiew , ważne jest, aby wyeliminować sposoby, w jakie pluskwy mogą przyczepiać się do twoich rzeczy. Nie zostawiaj walizki na łóżku ani na podłodze. Zamiast tego trzymaj walizkę na bagażniku, stoliku kawowym lub w wannie. Nie umieszczaj ubrań w szufladach ani nie układaj ich na podłodze. Trzymaj ubrania w walizce i przechowuj brudne ubrania w wiszącej plastikowej torbie na śmieci lub w walizce.

Czy musisz wyrzucać meble zaatakowane przez pluskwy?

Nie musisz wyrzucać zainfekowanych mebli. Ogólnie rzecz biorąc, specjalista od zwalczania szkodników nie zaleca usuwania, chyba że inwazja jest ekstremalna. Zazwyczaj bardziej opłacalne jest leczenie zainfekowanych mebli lub pojedynczych przedmiotów.

Dlaczego pluskwy wracają po leczeniu?

Czasami brakuje pluskwy. Bardzo dobrze się ukrywają i nawet przy dokładnym oględzinach i leczeniu można je przeoczyć. Pluskwy można również ponownie wprowadzić z pierwotnego źródła inwazji i/lub z dowolnego innego miejsca. Ważne jest, aby określić źródło początkowej infestacji i podjąć niezbędne kroki, aby zapobiec ponownemu zasiedleniu z dowolnego miejsca.