Koronawirus - jak dezynfekować?

Jak usługi dezynfekcji mogą wpłynąć na pozbycie się COVID-19?

Wiele krajów zareagowało na wybuch koronawirusa, wprowadzając restrykcje w celu przerwania łańcucha infekcji i ograniczenia jej rozprzestrzeniania się, aby uniknąć przytłaczającej liczby chorych w szpitalach. Jeśli jednak prowadzisz firmę, która musi nadal funkcjonować, konieczne jest podjęcie wszelkich środków ostrożności w celu ochrony osób korzystających z Twojej siedziby, w tym pracowników, gości i osób postronnych.

A jeśli Twój lokal został zamknięty, Twoi pracownicy i inni użytkownicy będą chcieli mieć pewność, że Twój lokal jest bezpieczny i nie ma w nim pozostałości po wirusie.

Koronawirus (COVID-19) jest chorobą wysoce zakaźną, szybko rozprzestrzenia się z jednego miasta w Chinach w grudniu 2019 roku do ponad 200 krajów i terytoriów, w ciągu trzech miesięcy. W przypadku niezaszczepienia się lub specjalnego leczenia główną radą dotyczącą zapobiegania COVID-19 jest przestrzeganie rygorystycznych środków higieny.

Obejmuje to czyszczenie i dezynfekcję powierzchni i przedmiotów, których ludzie często dotykają. Nawet po zniesieniu ograniczeń prawdopodobnie będzie więcej fal zakażeń koronawirusem, gdy ludzie wejdą w kontakt z innymi, więc wszyscy musimy zachować czujność i nadal stosować praktyki higieniczne.

Ochrona kluczowych punktów styku przed koronawirusem

Zła higiena rąk jest szczególnym problemem, ponieważ ludzie często kaszlą i kichają w dłonie lub dotykają ust lub nosa, zapewniając gotowe środki do rozprzestrzeniania koronawirusa na wszystko, czego dotkną. Wirus może zostać przeniesiony na inne osoby, gdy dotkną skażonej powierzchni, zarażą się, gdy dotkną ust, nosa lub oczu.

W szpitalach, szkołach, opiece społecznej, biurach, punktach sprzedaży detalicznej, hotelach i transporcie publicznym istnieje wiele kluczowych punktów kontaktu, których często dotykami:

 • klamki
 • wózki i kosze do supermarketów
 • bankomaty
 • pompy paliwowe
 • Kosze na śmieci
 • powierzchnie kuchenne i jadalne
 • krany, czajniki
 • uchwyty lub przyciski do spłukiwania toalet
 • poręcze schodów, poręcze, uchwyty i poręcze
 • obszary recyklingu
 • pojazdy

Istnieje również ryzyko zakażenia płynami ustrojowymi i kichaniem w toalecie.

 • Stwierdzono, że koronawirus (sam wirus nazywa się SARS CoV-2) był obecny w kale pacjentów, utrzymywał się także ok 10, 11 dni po ustaniu objawów.
 • Pryskanie toalety, kropelki utworzone podczas spłukiwania, rozprowadzają mikroorganizmy kałowe po łazience. Osadzają się na powierzchniach takich jak deska, podłoga, ściany, niezabezpieczone chusteczki higieniczne, klamki drzwi do kabin i toalet, umywalki, krany i dozowniki mydła.

Badania przeprowadzone w gabinetach wykazały, że zarazki mogą przenosić się z zakażonej osoby do całego biura w ciągu 2–4 godzin poprzez zanieczyszczone punkty. Wszystkie wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji za pomocą zatwierdzonych produktów, aby zapewnić ochronę przed infekcją.

Jak odkażać koronawirusa?

Czyszczenie i dezynfekcja obszarów i przedmiotów odgrywa istotną rolę w ochronie ludzi przed COVID-19. Przywrócenie konkretnego miejsca do bezpiecznego użytkowania ma kluczowe znaczenie po tym, jak osoba zainfekowana odwiedziła Twoją siedzibę.

Wszyscy, którzy zarządzają firmami lub instytucjami zastanawiają się nad tego typu sprawami:

 • Jak szybko mogę ponownie uruchomić moje obiekty?
 • Czy mój lokal jest wolny od wirusów i czy powierzchnie w moim lokalu są bezpieczne do dotknięcia i ponownego użycia?
 • Jakie procedury higieniczne i środki kontroli wirusów muszę natychmiast wprowadzić?
 • Jak opracować strategię wdrożenia solidnych standardów higieny w mojej organizacji?
 • Co muszę zrobić, aby dostosować się do zmieniających się przepisów i jak zabezpieczyć się przed ponownym wystąpieniem takiego zdarzenia?

Możesz mieć sprzątaczki, które regularnie sprzątają, ale kontrolowanie wysoce zakaźnego wirusa powodującego pandemię wymaga wyższego poziomu wiedzy i środków kontrolnych, które może zapewnić tylko profesjonalna usługa .

Zabiegi czyszczące i dezynfekujące

Usługa dezynfekcji najpierw wymaga przeprowadzenia wywiadu przez specjalistów, dzięki którym poznamy:

 • Ocenę ryzyka
 • Instrukcję dotycząca metody
 • Bezpieczne procedury operacyjne

Specjalnie wyszkoleni technicy dezynfekcji ręcznie czyszczą i dezynfekują miejsce przy użyciu specjalistycznego sprzętu, w tym środków ochrony indywidualnej (ŚOI) i zatwierdzonego środka do dezynfekcji powierzchni wysokiego poziomu. Będą przechodzić przez zanieczyszczone pomieszczenia i obszary systematycznie czyszcząc wszystkie kluczowe punkty dotykowe i powierzchnie.

Obszary zanieczyszczone płynami ustrojowymi, takimi jak krew, mocz, wymiociny lub ludzkie odchody, wymagają specjalistycznego czyszczenia . Płyny te mogą przedostawać się do porowatych materiałów i obszarów, które są trudne do wykrycia dla osób bez specjalistycznego przeszkolenia. Jest mało prawdopodobne, aby standardowe metody czyszczenia zapewniły odkażenie.

Odkażanie dużych i trudno dostępnych miejsc

Metody ręczne są pierwszym wyborem do dezynfekcji powierzchni, ale do zwalczania patogenów w powietrzu i dezynfekcji dużych obszarów, które wymagają szybkiego ponownego wejścia do leczonych obszarów, idealnym rozwiązaniem jest zamgławianie.

Mgła dezynfekcyjna o bardzo małej objętości (ULV) polega na użyciu maszyny zamgławiającej do wytworzenia chmury bardzo małych kropelek płynu dezynfekującego. Stosowanie środków dezynfekujących i biocydów tą metodą może znacznie zmniejszyć liczbę patogenów zarówno na powierzchni, jak iw powietrzu.

Krople mogą osiadać pod, na wierzchu i po bokach wielu obiektów i niedostępnych obszarów, do których dostęp przy użyciu konwencjonalnych metod czyszczenia może być trudny lub niemożliwy. Dociera również do szerszego zakresu powierzchni niż czyszczenie ręczne, w tym do tekstyliów.

Szybkie zamgławianie i dezynfekcja ULV umożliwia dezynfekcję dużych powierzchni w krótkim czasie, aby pomóc szybko przerwać łańcuch infekcji.

Dezynfekcja: gwarancje efektów!

Czyszczenie i dezynfekcja to niezbędne środki dla zarządców budynków, mające na celu zabezpieczenie terenów skażonych koronawirusem i szybkie przywrócenie ich do normalnego użytkowania. Profesjonalne usługi dezynfekcji zapewniają takie techniki.

Po zakończeniu możesz mieć pewność, że czyszczenie i dezynfekcja zostały przeprowadzone przy użyciu zatwierdzonych procedur bezpieczeństwa, narzędzi i produktów, które są zgodne z przepisami. Raport ukończenia pomoże upewnić pracowników, klientów i gości, że lokal znów jest bezpieczny. Bieżące programy sprzątania dodatkowo zagwarantują, że zarządcy obiektów utrzymują wysokie standardy higieny w swoich obiektach.