Jak działają trutki na szczury?

Szczury żyją w wielu środowiskach i zazwyczaj używają twojego domu jako schronienia i miejsca pożywienia. Szybko się też rozmnażają, więc jeśli nie pozbędziesz się ich szybko, istnieje ryzyko, że do twojego domu wprowadzi się duża populacja szczurów.

Jeśli ostatnio widziałeś szczura w domu lub w jego pobliżu, wiele rzeczy może krążyć ci po głowie. Czy jest więcej niż jeden? Skąd pochodzą? Co jedzą? A co najważniejsze, jak się ich pozbyć?

Kiedy próbuje się pozbyć dużej populacji szczurów, wielu instynktownie myśli najpierw o truciznach. Chociaż ta metoda może być atrakcyjna ze względu na swoją dużą strategię, jest wiele rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na użycie trucizn w celu wyeliminowania szkodników. Poświęć kilka minut, aby dowiedzieć się, jak działają trutki na szczury i jak mogą mieć większy wpływ na twoją społeczność i środowisko.

Dlaczego trutka na szczury nie zawsze jest skuteczna?

Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy szukają profesjonalnego zwalczania szkodników, uważa, że ​​trucizna jest skuteczną metodą na pozbycie się szczurów z ich domów. Dla profesjonalistów rodentycydy  są ważnym narzędziem kontroli gryzoni. Jednak trutka na szczury stosowana nierozważnie stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt domowych, dzikiej przyrody i dzieci. Dzieje się tak, ponieważ po pierwsze ze względu na jego atrakcyjność dla zwierząt i małych dzieci.

Wiele rodentycydów ma jasny kolor i słodki smak, więc szczury żywią się nimi wystarczająco długo, aby były skuteczne. Już widać, jak może to stanowić problem, jeśli nie zostanie potraktowany z najwyższą starannością w stosunku do dzieci i innych zwierząt.

Po drugie, kiedy szczury spożywają trutkę na szczury, nie zawsze umierają od razu. Mogą uciec w inne miejsce, umrzeć, a następnie zostać wygrzebane przez inne zwierzę lub zwierzę domowe, przekazując truciznę swojemu padlinożercy.

Trucizna na szczury jest niehumanitarna i powoduje cierpienie gryzoni oraz możliwość kontaktu z innymi gatunkami.

Jak działa trutka na szczury?

Istnieje kilka rodzajów trucizn na szczury lub, jak są one znane zawodowo, rodentycydy. Ogólnie rzecz biorąc, celem rodentycydów jest zwabienie szkodników do zjedzenia ich, powodując ich powolną śmierć. Ponieważ szczury są przebiegłe, firmy komercyjne wytwarzają smaczne trucizny, aby mogły powracać. Tutaj do gry wkraczają słodkie w smaku i jaskrawo kolorowe granulki. Są przebrane za smaczny przysmak dla szczura, ale posiadają niebezpieczne składniki.

Trucizny na szczury zawierają wiele różnych składników i kilka różnych metod zabijania szczurów. Być może najbardziej popularne (i jedna z najbardziej okrutnych) wersji znane są jako antykoagulanty. Antykoagulanty zapobiegają krzepnięciu krwi szczurów, ostatecznie zabijając je od wewnątrz. W zależności od stężenia trucizny szczur może odczuwać objawy przez kilka dni lub umrzeć w ciągu jednego dnia od spożycia.

Oczywiście skuteczność trucizny zależy od wielu czynników. Na przykład musisz umieścić truciznę tam, gdzie zauważysz ślady gryzoni. Jeśli nie umieścisz ich w znajomych miejscach, jest mało prawdopodobne, że będą w stanie znaleźć przynętę. Szanse są czymś, co w końcu będzie. Jeśli zdecydujesz się użyć trucizny, ważne jest, aby uważnie obserwować rozłożone granulki.

Czasami uważasz, że masz problem z myszą, a nie ze szczurami. W oparciu o swój rozmiar szczur może zjeść więcej niż mysz. Obliczenie odpowiedniej ilości przynęty dla szczura w porównaniu z myszą również może być mylące  zwłaszcza w przypadku wielu szkodników.

Co najważniejsze, gryzonie unikną trucizny, jeśli znajdą inne źródła pożywienia. Jeśli jesteś zbyt zajęty, aby stale sprzątać swój dom, zostawiasz śladowe ilości pożywienia, które może spodobać się gryzoniom bardziej niż trucizna, przez co jest nieskuteczna.

Częste działania niepożądane rodentycydów

Rodentycydy są niezwykle toksyczne dla zwierząt, więc stosując truciznę, ryzykujesz, że Twój kot lub pies przypadkowo zje granulki. Typowe objawy zatrucia rodentycydami u Twojego zwierzaka to:

  • Krwawienie z jamy ustnej i nosa
  • Krwotok wewnętrzny
  • Ból i osłabienie mięśni
  • Problemy z oddychaniem
  • Śpiączka

W zależności od tego, jak toksyczne rodentycydy są dla ssaków, życie Twojego zwierzaka może być zagrożone. Aby uniknąć poważnych komplikacji, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.

Twoja rodzina jest również narażona na zatrucie rodentycydami. Jeśli tylko wejdzie w kontakt ze skórą, prawdopodobnie wystąpi podrażnienie. Jednak po spożyciu tej trucizny możesz doświadczyć krwawienia z nosa, a także wielu innych poważnych skutków ubocznych. Jeśli zauważysz jakieś nietypowe objawy, natychmiast udaj się do szpitala.

Trucizna jest niebezpieczna.

Gryzonie są szkodnikami, gdy są w twoim domu. Jednak służą one jakimś celom w naszym ekosystemie. Często szczury przynoszą nasiona pod ziemię i przechowują je na później. Kiedy się przemieszczają, pozostawiają nasiona, z których później wyrastają na nową roślinność. Nie wspominając o tym, że są źródłem pożywienia dla wielu drapieżników. Zatruwanie szczurów jest dla nich nieludzkim sposobem na śmierć. W zależności od tego, jak szybko zjadają truciznę, powoli wykrwawiają się na śmierć i cierpią. Jeśli ich drapieżniki zjedzą zatrute szczury, same mają większe prawdopodobieństwo powolnej śmierci.

To samo dotyczy twoich zwierzaków. Jeśli twój kot lub pies zje zatrutego szczura, prawdopodobnie dozna zatrucia wtórnego. Tak więc albo będziesz mieć ryzyko śmierci swojego zwierzaka, albo będziesz musiał płacić drogie rachunki weterynaryjne.

Trzeba o tym pamiętać przez samodzielnym zastosowaniu trucizny. W przypadku wykrycia szczurów, najlepiej skorzystać z profesjonalnej firmy DDD jak nasza. Stosujemy nie tylko trucizny ale także żywołapki i inne pułapki, które w określonych przypadkach pozwolą na złapanie gryzonia i np wywiezienie go w bezpieczne miejsce (pole, las).