Zwalczanie kleszczy

Dlaczego tak trudno zwalczać kleszcze?

Czy wiesz, że kleszcze są znanymi nosicielami kilkunastu chorób, które można przenosić na ludzi? Masz w domu małe dzieci i zwierzęta, a ostatnio znalazłeś kleszcze wysysające krew z Twojego ukochanego futrzaka?  Radzimy uważać na kleszcze, zwłaszcza podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, wędrując i biwakując. Poniżej odpowiedzieliśmy na kilka pytań, które pomogą Ci szybko zabić kleszcza w domu. 

Czy możesz zmiażdżyć kleszcza?

Tak, możesz! Ale niektóre kleszcze są łatwiejsze do zmiażdżenia niż inne. Kleszcze mogą mieć twardą skorupę, powszechnie nazywane kleszczami twardymi lub kleszczami miękkimi, które mają zrogowaciałą, skórzastą skórę. Dlatego grube kleszcze trudno zmiażdżyć, ale miękkie kleszcze można łatwo zmiażdżyć. Trudno jest zmiażdżyć kleszcze opuszkami palców, ponieważ są one głównie płaskie, gdy nie są nabrzmiałe. Miękkimi opuszkami palców może być trudno wywrzeć wystarczający nacisk, aby je rozbić. Radzimy używać szczypiec, ponieważ mogą skutecznie wykonać pracę.

Czy powinieneś zgnieść kleszcza?

Zalecamy, aby nigdy nie ściskać kleszcza, ponieważ zmusi to zawartość kleszcza do powrotu do żywiciela. Jest to nie tylko obrzydliwe, ale może też być niebezpieczne. Kleszcze mogą przenosić choroby takie jak anaplazmoza , babeszjoza , Borrelia mayonii, borelioza, gorączka plamista Gór Skalistych i wiele innych. Jeśli zostaniesz wstrzyknięty osadem kleszczy, istnieje duże prawdopodobieństwo infekcji.

Oto kilka sposobów na zabicie kleszczy

  1. Obróbka cieplna: Możesz prać ubrania w pralce w temperaturze ≥54°C po ewentualnej ekspozycji na kleszcze. W tych temperaturach kleszcze umrą. Możesz również włożyć ubrania do suszarki na 6 minut na haju, aby skutecznie zabić wszystkie kleszcze. Innym genialnym pomysłem jest wrzucenie kleszcza do ogniska.
  1. Alkohol:   Każdego kleszcza można zabić alkoholem lub płynem do płukania ust. Użyj wypełnionego płynem pojemnika z pokrywką i wrzuć do niego kleszcze.
  1. Zabójca kleszczy w sprayu:  jest najczęściej używany jako środek odstraszający, ale działa również w celu zabicia kleszczy.
  1. Ziemia okrzemkowa:  jest to całkowicie naturalny, skuteczny, nietoksyczny proszek, który zabija mrówki, pluskwy i kleszcze.
  1. Zaklej go:  Tapping to jedna z najprostszych metod zabijania kleszczy. Musisz przykleić kleszcza do kawałka opakowania lub taśmy klejącej, a następnie podwoić. Kleszcz nie może uciec i umrze z powodu braku tlenu/wody. Kleszcza można wyrzucić do kosza.