Znajomość różnych etapów życia komara pomoże Ci zapobiegać komarom w Twoim domu, a także pomoże Ci wybrać odpowiednie środki do swoich potrzeb, jeśli zdecydujesz się ich używać. Wszystkie gatunki komarów w swoim cyklu życiowym przechodzą przez cztery odrębne etapy:
- Jajko – wykluwa się pod wpływem wody.
- Larwa – (liczba mnoga: larwy) żyje w wodzie; kilka razy linieje; większość gatunków wynurza się, by oddychać powietrzem.
- Poczwarka- (liczba mnoga: poczwarki) nie potrzebują żywienia; etap tuż przed pojawieniem się w wieku dorosłym.
- Dorosły – komary krótko po wzejściu i po stwardnieniu części ciała.
Pierwsze trzy stadia zachodzą w wodzie, ale dorosły osobnik jest aktywnym owadem latającym. Tylko samice komarów gryzą i żywią się krwią ludzi lub innych zwierząt.
- Po zdobyciu mączki z krwi, samica komara składa jaja bezpośrednio na wodzie, glebie i u podstawy niektórych roślin w miejscach, które mogą wypełnić się wodą. Jaja mogą przetrwać w suchych warunkach przez kilka miesięcy.
- Jaja wykluwają się w wodzie i pojawia się larwa komara, czyli „wiggler”. Czas wylęgu zależy od temperatury wody, pokarmu i rodzaju komara.
- Larwa żyje w wodzie, żywi się i rozwija do trzeciego etapu cyklu życiowego, zwanego poczwarką lub „kubkiem”. Poczwarka również żyje w wodzie, ale już nie żeruje.
- W końcu komar wychodzi z poczwarki po dwóch dniach do tygodnia w stadium poczwarki.
- Cykl życia trwa zwykle dwa tygodnie, ale w zależności od warunków może wynosić od 4 dni do nawet miesiąca.
Dorosły komar wynurza się na powierzchnię wody i odlatuje, gotowy do rozpoczęcia swojego cyklu życiowego.